پاورپوینت مطالعه و شناخت بازار تاریخی، حصار و قلعه خرم آباد

پاورپوینت مطالعه و شناخت بازار تاریخی، حصار و قلعه خرم آباد

پاورپوینت مطالعه و شناخت بازار تاریخی حصار و قلعه خرم آباد در 55 اسلاید بررسی کارکردهای بازار تاریخی خرم آباد و به موازات آن بررسی حصار اطرا

دانلود پاورپوینت مطالعه و شناخت بازار تاریخی، حصار و قلعه خرم آباد

پاورپوینت مطالعه و شناخت بازار تاریخی حصار و قلعه خرم آباد بازار خرم آباد

دسته بندی معماری
فرمت فایل ppt
حجم فایل 1857 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 55

پاورپوینت مطالعه و شناخت بازار تاریخی، حصار و قلعه خرم آباد در 55 اسلاید

بازار تاریخی شهر خرم آباد، از بازارهای تجاری- اقتصادی در استان لرستان است كه در بافت قدیم این شهر واقع است.

قرارگیری مهم ترین بناهای دوره صفوی و قاجار اعم از بناهای مذهبی، عام المنفعه و تجاری در اطراف بازار نام برده مانند مساجد، گرمابه ها، مقابر و كاروانسراها، بر اهمیت و نقش و كاركرد این بازار در دوران اسلامی به ویژه دوره قاجار افزوده است. بازار نام برده علاوه بر كاركرد اقتصادی، مهم ترین نقش را در زمینه ارتباطی و اجتماعی- مذهبی به ویژه در دوره قاجار ایفا كرده است.

با وجود پیشرفت های معاصر شهری كه در دوره پهلوی بافت و معماری بازار تاریخی را تا حدودی متزلزل ساخت، این بازار نشاط و حیات خود را از منظر اقتصادی تا امروز محفوظ داشته است.

شهر خرم آباد در دوران اسلامی بر محور مسجد جامع و بازار گسترش یافت و مورد توجه مورخان، جغرافیدانان و سفرنامه نویسان قرار گرفت. هدف از این پژوهش، بررسی كاركردهای بازار تاریخی خرم آباد و به موازات آن بررسی حصار اطراف شهر و تعیین ورودی های این شهر بر اساس متون و مطالعات میدانی است كه در متون با نام دروازه های شهر مطرح گردیده است.

امروزه از حصار اطراف شهر اثری بر جای نمانده است؛ اما آنچه مسلم است، به احتمال حصار مزبور در دوره صفوی وجود داشته است. در این تحقیق، موقعیت دروازه های شهر خرم آباد بر اساس متون دوره قاجار و داده های حاصل از نرم افزار جی آی اس مشخص شده است. شهر در دوره قاجار دارای دو دروازة شمالی و جنوبی بوده كه به نام های دروازه گرداب و دروازه خوز مشهور بوده اند.

بازار خرم آباد تقریباً در مركز بافت قدیم آن و در غرب این شهر واقع شده است. قدمت این بازار تاریخی به احتمال به دوره قاجار برمی گردد. اكثر بناهای موجود در بازار متعلق به این دوره است.

شهر خرم آباد كه در اواسط دوران اسلامی (احتمالاً قرن 7 یا 8هجری قمری) شكل گرفته، این مجموعه تاریخی را در قلب خود جای داده و به موازات آن گسترده شده است. مجموعه بازار به همراه قلعه تاریخی فلك الافلاك كه در شرق آن واقع شده و بناهای آرامگاهی باباطاهر در شرق و امام زاده زیدبن علی (ع) در شمال شرق، پیوستگی خود را حفظ نموده است …

دانلود پاورپوینت مطالعه و شناخت بازار تاریخی، حصار و قلعه خرم آباد